Оплата

Оплатити путівку

Ожиріння у дітей – причини та лікування. Як запобігти дитячому ожирінню?

28-08-2022
77
0

Дитяче ожиріння має серйозні наслідки для здоров’я. Гладкі діти в майбутньому схильні до численних захворювань, у тому числі апное уві сні, неалкогольна жирова хвороба печінки або СПКЯ. Ось чому так важливо не допускати зайвої ваги у найменших. Як? Дізнайтеся, які причини та як лікувати ожиріння у дітей, а також які профілактичні заходи слід вживати для його запобігання.

Ожиріння стає все більш поширеним захворюванням, що спостерігається у дітей та підлітків. Виникає в результаті перевищення калорій, що надходять з їжею, по відношенню до поточних потреб організму. Причинами переважної більшості дитячого ожиріння є неправильний спосіб життя та неправильне харчування. Основою лікування ожиріння є зміна щоденного меню та підвищення фізичної активності.

ожирение у детейОжиріння у дітей – критерії діагностики

Ожиріння в дітей зумовлено позитивним енергетичним балансом, тобто надлишком енергії, що надходить з їжею по відношенню до потреб організму.

Генетичні фактори, які можуть обумовлювати велику схильність до надмірного накопичення жирової тканини, також відіграють важливу роль у патогенезі ожиріння.

Зазвичай для визначення ожиріння і надмірної маси тіла в дітей використовується індекс маси тіла (ІМТ), який розраховується як співвідношення маси тіла, вираженої у кілограмах, до квадрату росту м2. Потім у дітей це значення співставляється до стандартизованих сіток відсотків за статтю та віком.

Надмірна вага у дітей діагностується, коли ІМТ дитини знаходиться між 90-м та 97-м процентилем, а ожиріння – коли ІМТ перевищує 97-й процентиль для даного віку та статі.

Причини ожиріння дітей

До найчастіших причин дитячого ожиріння належать:

 • неправильне харчування – висококалорійна дієта, багата простими вуглеводами, жирами, цукром, продукти швидкого приготування, кольорові напої, що містять велику кількість цукру, надлишок їжі, неправильний розподіл прийомів їжі протягом дня (мало або відсутність сніданку, висококалорійна вечеря) занадто мало в раціоні овочів, цілозернових продуктів;
 • надто мало фізичних навантажень, малорухливий спосіб життя;
 • генетична схильність – підраховано, що приблизно у 30% населення є генетичні фактори до надмірного накопичення жирової тканини;
 • генетичні синдроми з ожирінням (синдром Прадера-Віллі, Коена, синдром ламкої Х-хромосоми);
 • занадто низька або висока маса тіла при народженні дитини та цукровий діабет вагітної матері;
 • препарати, що викликають ожиріння, наприклад тривале використання високих доз глюкокортикостероїдів.

Наслідки ожиріння у дітей

Зайва вага у дитини та ожиріння сприяють розвитку численних захворювань, таких як:

 • метаболічний синдром – обумовлений надмірним накопиченням вісцерального жиру та розвитком інсулінорезистентності. Симптомами метаболічного синдрому є гіпертензія, дисліпідемія та аномальні рівні глюкози;
 • бронхіальна астма;
 • неалкогольна жирова хвороба печінки;
 • нічні апное – виникають у кілька разів частіше у дітей з ожирінням у порівнянні з дітьми із нормальною масою тіла. Вони можуть призводити до денної сонливості, проблем з концентрацією уваги, головного болю та легеневої гіпертензії;
 • синдром полікістозних яєчників (СПКЯ), проблеми з фертильністю;
 • порушення опорно-рухового апарату, спричинені надмірним навантаженням – у дітей з ожирінням частіше трапляються хвороби Блаута, Пертеса, вальгус колінного суглоба, біль у спині;
 • психологічні розлади – депресія, високий рівень тривожності, агресія, найчастіше спричинені неприйняттям дитиною свого тіла чи неприйняттям її однолітками;
 • хвороба нирок;
 • підвищений ризик пухлин у дорослому віці;
 • холецистолітіаз;
 • серцево-судинні ускладнення – інфаркт, інсульт у зрілому віці.

Діагностика ожиріння у дітей

Важливим для правильної діагностики та визначення причини ожиріння у дитини є збір інформації про вагітність та перинатальний анамнез (маса тіла дитини при народженні, спосіб вигодовування, захворювання матері при вагітності), наявність ендокринних захворювань, наприклад гіпотиреозу, прийом лікарських препаратів, симптоматика (така як закрепи), гальмування швидкості росту та дозрівання, а також сімейний анамнез захворювань (дисліпідемія, цукровий діабет, артеріальна гіпертензія). Також важливо розпитати дитину та батьків про їхнє харчування, фізичні вправи та схильність до стресу.

Зайва вага у дитини: які аналізи здати

дитяче ожирінняДо лабораторних досліджень, що дозволяють поставити діагноз ожиріння у дитини, належать дослідження ліпідограми, гормонів щитовидної залози та надниркових залоз, оцінка активності трансаміназ, рівня глюкози та інсуліну натще з розрахунком індексу HOMA-IR, який дозволяє діагностувати інсулінорезистентність. Якщо ожиріння виникає у дитинстві, може бути корисно виміряти рівень лептину та провести генетичне тестування на мутацію MC4R.

Як лікувати дитяче ожиріння?

У дитини з ІМТ вище 97-го процентиля для віку та статі дуже важливі різноманітні дії, спрямовані на зміну способу життя та режиму харчування, а також лікування ускладнень ожиріння.

Лікування ожиріння у дітей ґрунтується на дієтотерапії. Вкрай важливо скоротити кількість споживаних калорій шляхом зменшення кількості вуглеводів, простих цукрів та жирів. Слід відмовитися від фаст-фуду, збільшити кількість свіжих овочів у раціоні, замінити барвисті напої водою, правильно снідати та обмежувати кількість їжі на вечерю. Найкращі результати досягаються при співпраці з дієтологом, який познайомить вашу дитину зі збалансованим харчуванням. Якщо ви плануєте відвідати курорти України Трускавець, Моршин, Східницю, там знайдете хороших фахівців.

Як запобігти дитячому ожирінню?

Основою профілактики ожиріння у дитини є відповідна до віку дієта, багата на овочі, правильне споживання рідини, переважно води, правильна, регулярна рухова активність. У випадку немовлят грудне молоко містить речовини, що впливають на регуляцію апетиту (лектин, грелін, адіпонектин). Дитина на грудному вигодовуванні швидше навчається розпізнавати сигнали голоду чи ситості.

Важливо від початку розширення раціону прищепити дітям правильні харчові звички. Продукти, що подаються дитині, повинні бути корисними, уникати калорійних, підсолоджених та сильно оброблених продуктів. Дитині рекомендується їсти фрукти та овочі 5 разів на день. Важливим є відповідна до віку кількість молочних продуктів та продуктів, багатих на клітковину. До 2 років не бажано обмежувати споживання жирів, оскільки вони необхідні для розвитку нервової системи.

Для профілактики ожиріння важливо виконувати фізичні вправи, що відповідають віку дитини, та обмежувати пасивне проведення часу, наприклад, перед телевізором. Рекомендується щонайменше 1 година активної гри на день.

Популярні санаторії та готелі

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Оцінка: