Оплата

Оплатити путівку

Що таке аутоімунне захворювання?

08-11-2022
7
0

Ви все частіше чуєте про аутоімунні захворювання. Що таке аутоімунне захворювання? Ці стани спричинені несправною імунною системою. Це означає, що імунна система вважає власні клітини чужорідними та намагається від них відбитися. У міру того, як аутоімунне запалення прогресує з плином часу, воно починає викликати симптоми, що зачіпають органи або цілі системи організму.

Що таке аутоімунне захворювання?

Якщо коротко, то аутоімунні захворювання – це захворювання імунної системи. Аутоімунітет – це захисна реакція організму проти власних клітин. Імунна система втрачає здатність розрізняти «свої» та «чужі» антигени, що призводить до руйнування її тканин. Аутоімунні захворювання вражають різні органи або системи, мають хронічний характер і характеризуються періодами загострення та ремісії.

Аутоімунні захворювання діагностуються все частіше у різних вікових групах. Підраховано, що імунологічні проблеми торкаються 3-8% населення світу. Жінки більш схильні до аутоімунних захворювань. Імунологічні зміни в організмі найчастіше з’являються близько 30 років. В однієї людини можливе співіснування кількох аутоімунних захворювань.

Аутоімунні захворювання: що до них відноситься?

Аутоімунна реакція може бути націлена на певні органи:

 • щитовидна залоза – хвороба Хашимото, хвороба Грейвса;
 • кишківник – виразковий коліт, хвороба Крона, целіакія;
 • надниркові залози – хвороба Аддісона;
 • шкіра – вітіліго, псоріаз, осередкова алопеція;
 • аутоімунні захворювання з неврологічним фоном – міастенія, розсіяний склероз;
 • підшлункова залоза – цукровий діабет 1 типу (інсулінозалежний).

Імунне захворювання також може вражати цілі системи організму:

 • ревматоїдний артрит (РА) – аутоімунне захворювання, що вражає суглоби, а згодом й інші органи;
 • псоріатичний артрит (ПсА) – імунне запалення суглобів та шкіри, яке згодом вражає й інші частини тіла, наприклад очі та серце;
 • синдром Шегрена – ушкоджуються клітини слинних та слізних залоз;
 • системна склеродермія – аутоімунне захворювання шкіри та сполучної тканини, що викликає прогресуючий фіброз шкіри та внутрішніх органів;
 • системний червоний вовчак – вражає сполучну тканину, найчастіше ушкоджуються шкіра, суглоби та нирки;
 • перніціозна анемія (хвороба Аддісона-Бірмера) – аутоімунне захворювання крові, обумовлене порушенням продукції фактора IF, необхідного для всмоктування вітаміну B12.

Причини

Найчастіше важко визначити одну основну причину імуноопосередкованого захворювання. Зазвичай існує кілька різних чинників, які могли викликати аутоімунну відповідь в організмі.

Найбільш поширені причини аутоімунних захворювань:

 • стрес;
 • гормональні порушення;
 • харчові антигени;
 • забруднення повітря;
 • вірусні та бактеріальні інфекції;
 • використовувані ліки;
 • УФ.

Вважається, що аутоімунні захворювання – це хвороби з генетичною схильністю. У одних сім’ях частота аутоімунних захворювань вища, ніж в інших.

Симптоми

Симптоми аутоімунних захворювань залежить від того, який орган чи система в організмі уражені. Таким чином, аутоімунні захворювання викликають, серед іншого, шкірні симптоми, болі в суглобах, шлунково-кишкові симптоми, анемію, стомлюваність, запаморочення, підвищення температури тіла та багато інших неспецифічних симптомів, які мають бути підтверджені відповідними тестами. Аутоімунні захворювання мають хронічний характер, характеризуються періодами загострення та ремісії. Наслідком може бути інвалідність і навіть смерть.

Способи лікування

Метою лікування аутоімунних захворювань є відновлення імунної толерантності до власних антигенів. Це дуже складно, тому що хвороба часто викликається імунною відповіддю проти цілої групи антигенів, а не лише проти одного. Тому лікування аутоімунних захворювань в першу чергу ґрунтується на застосуванні препаратів, що пригнічують імунну систему (імунодепресантів). Лікування аутоімунних порушень полягає також у симптоматичній терапії – призначенні протизапальних препаратів, анальгетиків та кортикостероїдів.

Великі надії в лікуванні аутоімунних захворювань покладаються на біологічні препарати – терапія заснована на використанні лабораторно вироблених молекул, які природно зустрічаються в організмі та призначені для регуляції процесів, пов’язаних з імунітетом.

Відповідно до поточних досліджень, повністю вилікувати аутоімунне захворювання неможливо. Однак завдяки проведенню відповідної фармакологічної та (у багатьох випадках) дієтотерапії можна досягти тривалої ремісії.

Дієта при аутоімунних захворюваннях

Дієта відіграє величезну роль у лікуванні деяких аутоімунних захворювань. Універсальних дієтичних рекомендацій для всіх аутоімунних захворювань не існує. Найчастіше дієта дуже складна і потребує індивідуального підходу залежно від стану хворого. Наприклад, при тяжких формах запальних захворювань кишківника необхідне ентеральне або навіть парентеральне (внутрішньовенне) харчування. Найчастіше дієта передбачає виключення таких інгредієнтів як глютен, лактоза, і навіть молочні білки.

Здебільшого дотримуватись дієти рекомендовано протягом усього життя. Тому, якщо ви відвідуєте санаторії Трускавця, Східниці, Закарпаття, вам запропонують спеціальне дієтичне меню.

Популярні санаторії та готелі

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Оцінка: