Озокеритова терапія (озокеритотерапія) – це лікування, що використовує цілющий ефект озокериту, природної суміші твердих вуглеводнів, виявленої у порах та ущелинах гірських порід на великих глибинах під землею. Озокерит видобувають у місті Борислав, що за 30 км від Трускавця. Він використовується протягом багатьох років у медицині, а також знайшов застосування у косметичній промисловості, і включає до свого складу:
- олії;
- нейтральні смоли;
- асфальтени;
- азот;
- сірку;
- залізо;
- калій;
- натрій;
- інші біологічно активні речовини.
Зневоднений озокерит називають медичним.
Які цілющі властивості озокериту?
Озокерит називають також природним воском, має виражений запах нафти. Все частіше його використовують у бальнеолікуванні, де його застосовують у боротьбі з багатьма захворюваннями. Озокерит можна порівняти з антибіотиком, створеним матінкою-природою. Має протизапальні та знеболювальні властивості, знімає спазми, знижує рухливу та секреторну функції шлунка, кишківника, нормалізує роботу вегетативної нервової системи. Чинить загоювальну дію на рани та виразки, зміцнює гемодинаміку пошкоджених органів. Крім того, він сприяє зникненню патологічних змін у тканинах. Оригінальний озокерит застосовують у вигляді компресів, мазей, помад для губ тощо. Його також застосовують при ішемії нижніх кінцівок (нормалізація кровотоку) та при лікуванні псоріазу.
Якщо коротко, то має озокерит застосування при:
- захворюваннях печінки та жовчовивідних шляхів;
- нирковокам’яної хвороби;
- сольових діатезах;
- хворобі суглобів;
- дегенерації хребта;
- болях у кістках;
- при запаленні м’язів;
- гінекологічних захворюваннях;
- захворюваннях периферичної нервової системи.
Як впливає озокерит на організм:
- Хімічно. Органічні та неорганічні речовини, що містяться у складі, потрапляють у кровотік, подразнюють нервові рецептори, стимулюють судинний тонус і у такий спосіб посилюють тепловий ефект.
- Термічно. Завдяки впливу тепла покращується циркуляція крові та лімфи, запускаються обмінні процеси, озокерит через шкіру здійснює заспокійливу дію на центральну нервову систему пацієнта.
- Механічно. Коли озокерит вистигає, він звужується і таким чином впливає на шкіру, як масаж. Поступове стиснення сприяє більш глибокому прогріванню місця, де він накладений.
Як працює озокеритотерапія?
Озокерит багатий кальцієм, що необхідний для формування кісток і зубів, до нього також входять: залізо, марганець, алюміній, цинк, магній. Впливає на організм людини за допомогою природних мінералів, які формувалися протягом сотень років та входять до його складу. Озокерит-лікування полягає в компресії суглобів та болючих ділянок тіла за допомогою теплих пов’язок з гарячим озокеритом.
Скільки разів можна використовувати озокерит? Тривалість компресів – до 30 хвилин. Ефект від лікування настає після 4-5 процедур. Але бажано пройти курс із 10-20 процедур (кількість визначає лікар). Процедури варто проводити щодня або через день. Інтервал між курсами становить щонайменше 3-4 місяці.
Показання та протипоказання до лікування озокеритом
Озокеритотерапія застосовується здебільшого при лікуванні дегенерації хребта, радикуліту, після переломів та травм, при запаленні м’язів, ішіасі та кісткових болях. Він також використовується для лікування захворювань нервової системи. Лікарі рекомендують бути обережними при нанесенні озокериту на ліктьові суглоби, при схильності до кровотеч, виразкових захворюваннях шлунка, дванадцятипалої кишки, сечокам’яній хворобі та гінекологічних захворюваннях. Слід обережно застосовувати озокеритотерапію при панкреатиті.
Протипоказанням до застосування є:
- туберкульоз;
- гострі запалення;
- явища атеросклерозу;
- активний гепатит чи цироз печінки;
- епілепсія;
- гіпертиреоз;
- гарячкові стани;
- алергія;
- астма;
- декомпенсація серцево-судинної системи;
- бронхіальна астма;
- пухлини будь-якої етіології;
- вагітність.
Озокерит все частіше використовується у масажних кабінетах, санаторіях (наприклад, у Трускавці та Моршині) та центрах біологічної регенерації. Це перевірений спосіб полегшити страждання пацієнтів. Якщо ми говоримо про санаторії Трускавця, то тут особливо популярний озокерит. Процедура призначається лікарем, коли необхідний терапевтичний вплив на внутрішні органи та системи організму. Цей терапевтичний підхід є особливо ефективним при використанні озокериту разом з іншими перевіреними методами термообробки.
Способи використання озокериту:
- нашаровування (наприклад, розплавлений озокерит на коліна наносять пензлем);
- озокеритові ванни;
- серветно-аплікаційна методика;
- кюветно-аплікаційна методика – методика, яка використовується найчастіше;
- внутрішнє лікування, де озокерит використовують у формі ректальних та вагінальних тампонів.
Висновки
Як ви змогли переконатися, озокерит застосування має дуже широке та часто використовується як складова санаторно-бальнеологічного лікування у Трускавці, Моршині, Східниці, Хмільнику та Закарпатті. Але важливо пам’ятати, що процедура призначається лікарем та проводиться під контролем спеціаліста медзакладу.
Популярні санаторії та готелі

Готель «Ріксос Прикарпаття» – Трускавець

Готель «Міротель» – Трускавець

Готель «Лісова пісня» – Трускавець

Санаторій «Карпати» – Трускавець

Санаторій «Шахтар» – Трускавець

Готель «Весна» – Трускавець

Санаторій «Кристал» – Трускавець

Санаторій «Алмаз» – Трускавець

Вілла «Христина» – Трускавець

Готель «Світязь» – Трускавець

Вілла «Софія» – Трускавець

Готель «Green Park» – Трускавець