Оплата

Оплатити путівку

Укус кліща: що робити і як уникнути

23-07-2022
140
0

Відпочинок на лоні природи – це чудова можливість відволіктися від щоденних проблем у чудовій атмосферіі. Пам’ятайте, що такі поїздки також пов’язані з підвищеним ризиком укусу кліща, який живиться кров’ю і нападає як на людей, так і на тварин. Попри свої невеликі розміри, кліщі можуть виявитися дуже небезпечними та переносити різні захворювання. Як виглядає слід після укусу кліща, що робити, якщо вкусив кліщ? Про це говоримо нижче.

Кліщ – що це таке і чим небезпечний укус кліща?

Кліщ – це маленьке павукоподібне, що живиться кров’ю людини та тварин. У стадії личинки його діаметр становить всього 0,5 мм і завдяки світло-коричневому кольору він стає непомітним на шкірі. У дорослому стані кліщ легко помітний на шкірі, хоча розміром він все ще з піщинку (трохи більше ніж 1,5 мм). Увагу кліщів насамперед привертає запах поту, тепло, що виділяється нами та вібрації, пов’язані з рухом. Що важливо, кліщі найчастіше нападають на ті місця нашого тіла, які є найніжнішими, у тому числі суглобові вигини, місця за вухами та в паху. Кліщі люблять високі температури, тому сезон укусів кліщів починається з початком весни, коли температура повітря досягає не менше 5 ° C, і закінчується з першими листопадовими заморозками.

Небезпека, якщо вкусив кліщ

кліщовий енцефалітВарто пам’ятати, що кліщі є небезпечними для нашого здоров’я через ризик перенесення небезпечних збудників. За статистикою, залежно від регіону заражені 10-40% кліщів, і їхній укус може, але не обов’язково, становити ризик зараження такими захворюваннями, як:

 • хвороба Лайма;
 • кліщовий енцефаліт;
 • бабезіоз;
 • бартонельоз;
 • туляремія;
 • гранулоцитарний анаплазмоз.

Як виглядає укус кліща?

Першим симптомом, про який може сигналізувати укус кліща, є мігруюча еритема, що з’являється на тілі приблизно через 7 днів після укусу кліща (залежно від індивідуальної схильності може з’явитися через 3 тижні). Мігруючу еритему можна розпізнати через те, що її центр червоний, потім поступово блідне, а по периферії знову червоніє. Важливо відзначити, що пацієнти зазвичай не скаржаться на кліщовий свербіж, біль або подразнення, тому кліщ може залишатися в їхньому тілі до декількох днів.

Ознаки укусу кліща:

 • головний біль;
 • кістково-суглобові та м’язові болі;
 • лихоманка;
 • швидка стомлюваність та загальна слабкість організму;
 • порушення слуху та зору;
 • стрибки артеріального тиску;
 • серцева аритмія.

Як видалити кліща?

Якщо вкусив кліщ, варто якнайшвидше видалити його з поверхні нашого тіла. Важливо зробити це правильно, тому якщо ви не в змозі зробити це самі, варто звернутися до фахівця, який швидко та якісно позбавить від кліща. Як видалити кліща самостійно? Насамперед потрібно схопити його якомога ближче до шкіри та одним швидким рухом потягнути вгору, не скручуючи. Потім дезінфікуємо місце укусу. Важливо, якщо при витягуванні кліща ви відриваєте йому голову, вам слід якнайшвидше звернутися до лікаря, який під місцевою анестезією розріже шкіру і видалить частину кліща, що залишилася.

Пам’ятайте, що кліща не можна змащувати жодними препаратами та не видавлювати. Таким чином, ми ризикуємо, що в рану  потрапить слина кліща, в яку потім проникнуть усі мікроорганізми.

Еритема після кліща у дітей та дорослих

Еритема після кліщаУ момент видалення кліща зі шкіри на місці ін’єкції може з’явитися легке почервоніння, яке має зникнути за кілька годин. Якщо почервоніння не зникає, а навіть посилюється, то ми маємо справу з мігруючою еритемою, яка є одним з найбільш характерних симптомів хвороби Лайма, що розвивається. Еритема після кліща зазвичай супроводжується стомлюваністю та лихоманкою.

Хоча почервоніння на тілі зазвичай зникає через деякий час, хвороба часто переходить в іншу фазу. Що робити після укусу кліща? Приблизно через 5 тижнів після укусу кліща провести аналіз крові на специфічні антитіла IgM або IgG, які підтвердять або спростують інфекцію Лайма. Якщо результат позитивний, то рекомендується виконати так звану підтверджуючу вестерн-блот. У деяких хворих антитіла IgM можуть бути виявлені вже на другому тижні захворювання, а в інших їх буде видно через кілька тижнів.

Укус кліща – лікування

Якщо на підставі клінічної картини та результатів додаткових досліджень лікар діагностує хворобу Лайма, то ухвалює рішення про початок лікування, в основі якого лежить антибактеріальна терапія. Лікування триває щонайменше 21 день. Буває, що після закінчення антибактеріальної терапії хворі ще борються з наслідками хвороби, тому їм призначають підтримуюче лікування або реабілітацію.

Що робити, щоб не вкусив кліщ?

Найефективніший захист — уникати укусів кліщів у місцях, де ми особливо схильні до контакту з цими павукоподібними. Важливо дотримуватися кількох основних правил:

 • носіння одягу з довгими рукавами та штанинами у лісі;
 • використання репелентів, що захищають організм від укусів комах та кліщів;
 • уважне спостереження за всією поверхнею тіла після відвідування лісу, луки та інших місць, де можуть бути виявлені кліщі;
 • якщо вкусив кліщ, його слід швидко та правильно видалити з поверхні тіла.

Популярні санаторії та готелі

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Оцінка: