Оплата

Оплатити путівку

Чи існує профілактика цукрового діабету?

12-10-2022
130
0

Цукровий діабет є небезпечним метаболічним захворюванням, що визначається як стан хронічної гіперглікемії, тобто підвищеного рівня глюкози в крові, що виникає внаслідок порушення вироблення або дії інсуліну – гормону, секретованого бета-клітинами підшлункової залози. Статистика з цукрового діабету жахає:

 • 1 з 12 осіб хворіє на діабет. І це з огляду на тих, хто знає про свою хворобу.
 • Передбачається, що до 2035 р. у всьому світі захворюваність на діабет збільшиться ще приблизно на 205 мільйонів осіб.

Збільшення статистики значною мірою пов’язане зі збільшенням тривалості життя, оскільки похилий вік є найважливішим чинником ризику розвитку діабету. Інші причини росту включають ожиріння, малорухливий спосіб життя та неправильне харчування. Чи існує профілактика цукрового діабету? Чи можна вберегти себе та рідних? Чим відрізняються діабети різного типу? На ці запитання даємо відповіді нижче.

Типи діабету

Перш ніж розповісти про методи профілактики цукрового діабету, розглянемо типи захворювання. Існує кілька основних типів діабету, кожен з яких має свою причину та перебіг:

 • На діабет 1 типу припадає приблизно 9-10 відсотків всіх випадків захворювання. Зазвичай виникає у дітей та молодих людей. Це спричинено недостатньою секрецією інсуліну.
 • Цукровий діабет 2 типу – вкрай поширений, на його частку припадає 80-90 відсотків всіх випадків. Суть цього типу цукрового діабету полягає у зниженій чутливості організму до інсуліну, що передбачає надмірно високу секрецію цього гормону підшлунковою залозою з подальшим порушенням та припиненням його вироблення.
 • Гестаційний діабет (діабет вагітних) – пов’язаний із гормональними змінами, що відбуваються під час вагітності. Часто проблема вирішується після пологів, але свідчить про статистично більш високий ризик розвитку діабету у майбутньому.

Профілактика цукрового діабету: дієта DASH

Дієта DASH складається з принципів харчування, заснованих на стравах, багатих на овочі. Сюди також входять фрукти, нежирні молочні продукти, цільнозернові продукти, крупи, бобові, риба та морепродукти, нежирна птиця, горіхи та насіння, рослинні олії.

Основу щоденного раціону складають свіжі продукти, найменш оброблені, що призводить до нижчого викиду глюкози (чи інші прості цукри: фруктоза, галактоза) у крові.

Важливим елементом DASH є обмеження споживання продуктів червоного кольору: м’ясо, солодощі, страви, що містять надмірну кількість солі та цукру. Певні продукти забезпечують багату дієту, що складається з корисних для здоров’я інгредієнтів, таких як харчові волокна, кальцій, калій, магній, вітаміни групи В, антиоксиданти, поліненасичені кислоти, жирні кислоти зі зниженим вмістом жирних насичених кислот.

Щоденна фізична активність як профілактика діабету

Як методи профілактики цукрового діабету використовують і фізичну активність. Вона є важливою частиною правильної, всебічної підтримки здоров’я та профілактики багатьох захворювань, у т.ч. цукровий діабет та ожиріння.

Регулярні фізичні вправи знизить рівень глюкози у крові.

Рекомендації:

 • відмовитися від ліфта, піднятися сходами;
 • регулярні прогулянки (часті та тривалі прогулянки із собакою, зустрічі з друзями);
 • якщо ви за кермом автомобіля, паркуйтеся далі, якщо ви їдете автобусом, варто вийти на зупинку раніше чи пізніше;
 • виробити звичку до регулярних фізичних вправ, наприклад, вранці;
 • знайти причину вийти з дому (сходити в магазин за однією річчю);
 • регулярно поєднувати відпочинок із прогулянками (наприклад, у Трускавці, Моршині, Східниці).

Фізична активність – рекомендації ВООЗ

За даними ВООЗ необхідна мінімальна доза фізичного навантаження становить:

 • для дітей та підлітків (від 5 до 17 років): 60 хвилин фізичної активності від помірної до високої щодня;
 • для здорової дорослої людини (18-65 років): 150-300 хвилин аеробних вправ середньої інтенсивності або 75-150 хвилин активної аеробної фізичної активності або еквівалентне поєднання дій;
 • для людей старше 65 років: рекомендується переслідувати ті самі цілі, що й здоровим людям. Якщо людина похилого віку не може займатися спортом через свій стан здоров’я, вона повинна бути настільки фізично активною, наскільки це можливо.

Додаткові рекомендації:

 • стежте за тим, щоб ваше харчування було регулярним. Регулярно споживайте 4-5 маленьких прийомів їжі на день, вибирайте продукти з низьким глікемічним індексом;
 • не забувайте про різноманітну дієту, багату фруктами та овочами. Профілактика від цукрового діабету передбачає збільшення споживання овочів (3-4 порції) та фруктів (1-2 порції – бажано низьке ІГ). Найчастіше вибирайте сиру, рідше культивовану їжу;
 • віддайте перевагу складним вуглеводам, скоротіть кількість простих. Головним джерелом вуглеводів повинні бути круп’яні продукти, особливо з низьким вмістом IG, тобто хліб з непросіяного борошна, макарони з твердих сортів пшениці, коричневий рис;
 • вибирайте лише натуральні молочні продукти. Вони є хорошим джерелом білка та кальцію. Фруктові молочні продукти містять непотрібний цукор;
 • пам’ятайте про адекватне споживання рідини. Пити потрібно близько 2 літрів на день рідини, найкраще негазованої води;
 • вибирайте корисні для серця жири. Обмежте споживання жирів тваринного походження. Робіть ставку на рибні та рослинні жири: оливкова олія, олія ріпаку. Не забудьте про авокадо, горіхи та насіння;
 • профілактика діабету – це щадні способи приготування страв: відварювання, приготування на пару, тушкування без попереднього прожарювання, запікання у фользі або терморукаві;
 • уникайте стимуляторів. Алкогольні напої не мають цінності. Вони дають лише непотрібні, звані порожні калорії.

Популярні санаторії та готелі

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Оцінка: