Оплата

Оплатити путівку

Емоційне вигоряння: 7 ознак та 6 способів виходу з такого стану

01-07-2022
146
0

Емоційне вигоряння – поширене явище, яке може торкнутися будь-кого. Цей тип втоми виникає через те, що ми можемо думати та створювати власний життєвий досвід, який впливає на нашу психіку. Вважається проблемою 21 століття емоційне вигоряння. Симптоми у кожного можуть бути різними. Багато залежить від роду діяльності, відносин із колегами на роботі, сімейного стану, наявності маленьких дітей тощо.

Емоційне вигоряння: симптомиЕмоційне вигоряння

 1. Постійна втома. Фізична втома одна з основних, якщо йдеться про ознаки емоційного вигоряння. Сон зовсім не допомагає – можна проспати півдня і випити 3 літри кави, але людина постійно абсолютно вимотана. Ви часто спите протягом дня і ледве встигаєте на роботі. Ви дуже послабшали й у вас склалося враження, що навіть більш тривала відпустка тут не допоможе.
 2. Ви не можете впоратися зі своїми емоціями. Ви відчуваєте приплив емоцій, часто крайніх. Вони опановують вас — ви легко дратуєтесь і вибухаєте, як бомба сповільненої дії, раптом починаєте плакати ні з того ні з сього чи… істерично смієтеся в ситуації, яка зовсім не смішна. Навіть найтривіальніші ситуації викликають у вас сильний емоційний відгук. Це ознака того, що у вас психоемоційне виснаження та терміново потрібний душевний відпочинок.
 3. Відсутність мотивації та розуміння сенсу життя. Навіть якщо недавно ви любили свою роботу або з нетерпінням чекали переїзду в нову квартиру, зараз ви не бачите в цьому сенсу. Емоційне вигоряння у чоловіків чи жінок робить вас апатичним та нездатним мотивувати себе. Ви кидаєте роботу і навчання, ви тікаєте від своїх обов’язків, і ваші захоплення більше не приносять вам радості. Від цього страждають і ваші стосунки з людьми.
 4. Проблеми зі сном. Попри те, що ви хронічно втомилися і могли спати весь час, у вас проблеми із засинанням. Перед сном ви не можете заспокоїтися: ви думаєте про свої проблеми та відчуваєте стрес. Це змушує вас крутитися в ліжку годинами.
 5. У вас болить голова, живіт та м’язи. Складається враження, що ваше тіло не слухається. Ви часто відчуваєте головний біль, погане самопочуття і біль у животі, хоча нічого не їли. М’язи напружені та болять, ви страждаєте від невралгії, і ваше серце раптово починає битися частіше. Якщо лікар не каже, що це симптоми іншого захворювання, а аналізи в нормі, можливо, це якраз ознаки емоційного вигоряння і тіло каже вам зупинитися.
 6. Ваша самооцінка критично низька. Ви думаєте про себе найгірше. Не можна дивитися на себе у дзеркало. Ви переконані, що не заслуговуєте ні на щастя, ні на успіх, і нічого у вашому житті не вийде. Ніщо не може вас втішити – почуття тільки глибокої безвиході та бажання заснути.
 7. Постійне відчуття відсутності. Начебто ви в компанії, а вас немає. Ви не можете зосередитись, не слухаєте, що кажуть інші, не розумієте, що читаєте. Здається, що ви відірвані від реальності.

Лікування емоційного вигоряння

Як упоратися з емоційним виснаженням?Лікування емоційного вигоряння

 1. Усунути джерело стресу. Це може здатися вам важким або неможливим, але усунення найстресовішого фактора у вашому житті має вирішальне значення для вашого психічного та фізичного здоров’я. Якщо ви не можете позбутися його повністю, постарайтеся зменшити його, наприклад, кинути роботу в неробочий час або звести контакти з токсичною людиною до абсолютного мінімуму.
 2. Відпочивайте фізично та розумово. Чи вирушаєте у відпустку, на вихідний або на вечірку: знайдіть час тільки для себе. Вам необхідний відпочинок та дихання, тому заради власного здоров’я обмежте свої обов’язки та не забувайте регулярно відпочивати. Зустріньтеся з близьким другом і поговоріть з ним про свої почуття. Якщо організувати поїздку на море не виходить, то іноді достатньо кількох днів у Карпатах, на Закарпатті чи, наприклад, у Трускавці.
 3. Встановіть обмеження у відносинах з іншими людьми. Якщо ви постійно дбаєте про своїх близьких, але забуваєте про себе, настав час це змінити. Навчіться говорити “ні” і вимагати від себе того, чого вимагають інші. Пам’ятайте, що ви не машина: маєте межі.
 4. Подбайте про своє здоров’я. Фізична активність, здорове харчування та повноцінний сон є корисними чинниками. Це свого роду профілактика емоційного вигоряння. У боротьбі зі стресом використовуйте перевірені методи: йогу, медитацію, ходьбу, усвідомленість, ведення щоденника чи терапію.
 5. Прислухайтеся до своїх емоцій. Це непросто, але важливо тримати свої емоції під контролем, щоб вони не взяли контроль над вами. Не бійтеся просити допомоги: читайте спеціалізовані книги, розмовляйте з близькими та перевіреними фахівцями.
 6. Зверніться за допомогою до фахівця. Запишіться на терапію до психолога чи психотерапевта. Це не соромно. Найголовніше, щоб ви почали дбати про себе і більше не хотіли доводити себе до стану емоційного виснаження.

Популярні санаторії та готелі

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Оцінка: