Оплата

Оплатити путівку

Йодна профілактика у мирний час та при радіації

05-11-2022
67
0

Йод – елемент, необхідний для вироблення гормонів щитовидної залози та правильного розвитку організму. Ще до середини XX століття його дефіцит відзначався у деяких європейських країнах і досі спостерігається в Африці та Азії. Чим є йод, чому й у яких випадках потрібна йодна профілактика? Про це розповідаємо у статті нижче.

Як працює йод?

Йод є одним із найпотужніших антиоксидантів, які ми забезпечуємо організму з їжею. Мінерал має захисну дію при пухлинних та запальних процесах. Його роль в організмі проявляється ще й у тому, що він необхідний для вироблення згаданих спочатку гормонів щитовидної залози. Спектр їхньої дії дуже широкий. Вони несуть відповідальність, зокрема, за:

 • правильний розвиток та роботу головного мозку;
 • метаболізм – обмін білків, жирів, вітамінів та вуглеводів;
 • регуляцію процесів росту та дозрівання клітин;
 • підтримання відповідної температури тіла;
 • розвиток нервової системи;
 • розвиток кісткової системи.

Навіщо організму потрібний йод?

Йод був визнаний важливим елементом функціонування організму. Частина цього елемента, що надходить з їжею, використовується на постійній основі, переважно щитовидною залозою. Близько 75% йоду перебуває у цьому органі. Постійний дефіцит елемента змушує щитовидну залозу поступово збільшуватись, щоб мати можливість поглинати більше елемента, що циркулює в крові. Таким чином, розвивається гіпо- або індиферентний зоб. Гіпотиреоз, спричинений недостатнім споживанням йоду, сприяє:

 • запорам;
 • надмірному випадінню волосся;
 • депресивним станам;
 • сонливості;
 • втомі.

Інші симптоми дефіциту йоду включають появу набряків та постійне почуття холоду. Нестача цього елемента викликає дратівливість та тривогу. Може супроводжуватися безсонням.

Йодна профілактика

Тобто, заповнення дефіциту йоду в організмі до появи симптомів захворювань, викликаних його нестачею. Проведення йодної профілактики необхідне у нашому регіоні та важливе для всіх, особливо вагітних жінок та дітей раннього віку. Однак слід пам’ятати, що надлишок йоду теж може бути дуже шкідливим (хвороба Хашимото!). Тож не варто (останнім часом модно) передозовувати препарати, що містять йод.

Добова норма йоду

Потреба у вживанні йодиду калію залежить від віку та статі: для жінок 150–300 мкг, для чоловіків – до 300 мкг. Йодна профілактика у дітей:

 • 0-6 років – 90 мкг;
 • 6-12 років – 120 мкг.

Йодування

Збагачення харчових продуктів цим елементом називається йодуванням. Сіль, дитяче харчування, вода, молоко, хліб можуть бути йодовані, а також побічно корми для тварин, добрива або харчові консерванти.

Навіщо потрібне проведення йодної профілактики?

Виходить, що середньостатистичний раціон немає достатньої кількості цього елемента. Це тому, що його мало в нашій питній воді та ґрунті. Оскільки його немає в ґрунті, рослинам його не вистачатиме, і, отже, тварини, які споживають їх, не матимуть надлишку йоду. Наприкінці харчового ланцюга перебуває людина… Відповідно ми недоотримуємо йод із продуктами харчування.

Чи є дефіцит йоду поширеною проблемою?

За даними ВООЗ, дефіцит йоду може торкнутися понад двох мільярдів людей, зокрема 300 мільйонів дітей.

Йодна профілактика при радіації

Це вже зовсім інший тип профілактики й застосовується лише у крайніх випадках. У такому разі використовується так званий стабільний йод. З якою метою проводиться йодна профілактика? Мета полягає у запобіганні попаданню радіоактивного ізотопу йоду до щитовидної залози шляхом її насичення стабільним йодом.

Йодна профілактика препаратами стабільного йоду

Для цього застосовується препарат йодиду калію. Приймання препаратів йодиду калію застосовується лише у разі аварії на АЕС із підтвердженим викидом радіоактивних речовин із наявністю радіоактивного йоду. При цьому варто врахувати умову, що радіоактивна хмара гарантовано опиниться в регіоні вашого перебування.

Протипоказання до застосування стабільного йоду:

 • попереднє чи поточне захворювання щитовидної залози (наприклад, активний гіпертиреоз);
 • відома гіперчутливість до йоду;
 • герпетиформний дерматит;
 • васкуліт із гіпокомплементемією.

Популярні санаторії та готелі

Залишити відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Оцінка: