Дні стають довшими, температура підвищується, природа оживає. Весна приходить! Проте не всі з нетерпінням чекають настання теплого сезону. Мільйони українців страждають на алергію. У зв’язку зі зростаючим числом алергіків лікарі називають це захворювання «чумою 21 століття». Як допомогти собі людям, які асоціюють весну здебільшого з нежитю та кон’юнктивітом? Саме весняна алергія стане новою темою нашої статті.
Що робить нас алергіками?
Весняна алергія здебільшого викликається деревами і травами, які в нашому кліматі сезонно припадають пилом. Перші, вже десь у лютому, починають обприскувати вільху та ліщину. У наступні місяці починають пилити береза, дуб, тополя, ясен та трава. З травня по липень на алергіків впливає і пилок злаків – пшениці та жита. Бур’яни (у тому числі полин і кропива), що квітнуть до вересня, також виділяють пилок практично весь весняно-літній період.
Не слід забувати, що навесні вони також сенсибілізують цілорічні алергени: пил, кліщів, шерсть тварин та цвіль.
Алергія: симптоми
Більшість алергенних речовин навесні це так звані інгаляційні алергени, що потрапляють в організм через дихальні шляхи. Вони викликають алергічну реакцію, яка проявляється у:
- риніт, широко відомий як нежить. Алергіки борються із лихоманкою, для якої характерна велика кількість рідких виділень. Супроводжується чханням, свербінням у носі та неприємним відчуттям, коли виділення з носа стікають по задній стінці горлянки;
- сильний кашель. Якщо він супроводжується задишкою, хрипами та почуттям здавленості в області серця, може виявитися, що ми маємо справу з бронхіальною астмою, що є хронічним запаленням бронхів;
- кон’юнктивіт – при попаданні алергену в очі викликає сльозотечу, почервоніння та набряк. Ознаки весняної алергії включають свербіння в очах і сльозотечу, яка, якщо вона сильна, може посилити нежить.
Рідше зустрічаються такі симптоми алергії на цвітіння навесні: шкірні реакції (кропив’янка), підвищення температури тіла або проблеми зі шлунком. Крім того, алергіків під час весняної алергії часто супроводжує почуття втоми та слабкості, що пов’язано з неприємними симптомами, такими як нежить або сльозотеча.
Способи боротьби з весняною алергією
1. Перевірте, що робить вас чутливим.
Дослідження необхідні для пошуку «винуватця» весняного риніту та кон’юнктивіту. Щодо інгаляційних алергенів, то проводяться аналізи крові – так одного аналізу достатньо, щоб підтвердити алергію до 20-30 різних алергенів.
2. Мінімізуйте час дії алергенів.
Концентрація пилку найбільш висока вранці (5-8 година) та ввечері (17-19 година). Намагайтеся в цей час не виходити надвір. Також уникайте місць, де відбувається сінокіс, і намагайтеся уникати скошених газонів, особливо у червні. Перевірте календар пилку і тримайтеся якомога далі від запорошених рослин у певні місяці.
Якщо ви виходите на прогулянку, закрийте очі сонцезахисними окулярами (це зменшить вплив алергену на кон’юнктиву). Повернувшись додому, переодягніться і прийміть душ або хоча б ретельно вимийте обличчя та руки.
Хороший спосіб зменшити вплив пилку – вирушити на прогулянку одразу після дощу.
3. Регулярна гігієна.
Якомога частіше змінюйте постільну білизну – алергени, що осідають на ній, впливають на ваш організм протягом усього сну. Однак не забувайте провітрювати та сушити його на вулиці, адже у порах найбільша концентрація пилку! Те саме стосується одягу та домашнього текстилю (штори, скатертини, ковдри).
Якщо вас мучать ознаки весняної алергії, добре щодня мити не лише все тіло, а й волосся. Також зверніть увагу на те, якою косметикою ви користуєтеся – склади з додаванням ароматів можуть посилити весняну алергію та респіраторні захворювання.
4. Складіть правильний раціон.
Ви можете допомогти своєму організму боротися із весняною алергією. Поповніть свій щоденний раціон такими продуктами:
- яблука – містять кверцитин, антиоксидант із сильними протизапальними властивостями;
- часник – багатий речовинами, які природно зміцнюють імунітет;
- фрукти та овочі, багаті на вітамін С (чорна смородина, петрушка, червоний перець, брюссельська капуста). Вітамін C має властивості гістаміну, які допомагають зняти алергічну реакцію;
- олія чорного кмину – поєднує в собі протизапальні, антибактеріальні та антисептичні властивості та високий вміст ненасичених жирних кислот.
5. Змініть клімат, де проживаєте.
По можливості вирушайте в гори або на море – там концентрація пилку нижча. Ви також можете відправитися у місце зі сприятливим для алергіків мікрокліматом. Сюди ми відносимо Трускавець, Східницю, Моршин, Закарпаття.
Популярні санаторії та готелі

Готель «Ріксос Прикарпаття» – Трускавець

Готель «Міротель» – Трускавець

Готель «Лісова пісня» – Трускавець

Санаторій «Карпати» – Трускавець

Санаторій «Шахтар» – Трускавець

Готель «Весна» – Трускавець

Санаторій «Кристал» – Трускавець

Санаторій «Алмаз» – Трускавець

Вілла «Христина» – Трускавець

Готель «Світязь» – Трускавець

Вілла «Софія» – Трускавець

Готель «Green Park» – Трускавець